Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? UYAP Dava Sorgulama

Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? UYAP Dava Sorgulama

Adalet Bakanlığı dava sorgulama sistemini kolaylaştırmak için artık e-devlet kapısını tercih ediyor. E- devlet şifrenizle birçok işlemi yapabildiğiniz gibi dava dosyalarınızı sorgulamak mümkün. Her gün binlerce dava işlemleri görülüyor. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani bilinen adıyla UYAP, E-devlet ile birleşerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Böylece herkes kolaylıkla E-devlet kapısından her işini halledebiliyor. Peki, dava dosyası nasıl sorgulanır?

Her insan kendi hakkında açılmış dava dosyası var mı? Dava dosyasının sonuçları neler? Yürütülen dava dosyasının ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olmak ister. İnternet üzerinde dava dosyası sorgulaması nasıl yapıldığı hakkında araştırmalar oldukça yoğun işliyor. E-devlet şifreniz varsa bu soruların yanıtını bulmak 5 dakikanızı bile almaz. Dava dosyası nasıl sorgulanır diye mera ediyorsanız haberimizin devamını okuyabilirsiniz.

Mahkeme Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Hakkınızda açılan dava dosyası var mı yok mu? Öğrenmek için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. bunun için ilk olarak en yakın postaneden küçük bir ücret karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz. Bununla şifrenizi internet üzerinden güncellemeniz gerekiyor.

Adalet bakanlığı dava dosyası sorgulamak için e-devlete giriş yapın. Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/davalarim sayfasına ulaşın. Buradan sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Adınıza kayıtlı dava dosyası varsa burada ki sayfada görüntülenir. Dava ile ilgili belli başlı konulara da buradan ulaşmanız mümkün olacak. Bunlar;

  • Dava konusu
  • Değeri
  • Taraflar kimler
  • Duruşma tarihleri
  • Dosyanın hangi aşamada olduğu
  • Kararın çıkıp çıkmadığı
  • Temyiz’den dönüp dönmediği

Gibi konulara buradan ulaşmanız mümkün olacak. Eğer adınıza açılmış bir dava görünmüyor ise adınıza açılmış bir dava bulunamadı diye bildirim düşecektir.

Ayrıca Adalet Bakanlığı ile ilgili diğer uygulamalardan da faydalanma şansına sahipsiniz. Bunlar ise;

  • Bireysel başvuru sorgulama
  • Adli sicil kaydı doğrulama
  • Adli sicil kaydı sorgulama

Gibi soruların yanıtlarını da Adalet Bakanlığının e-devlet sayfasında bulabilirsiniz.

İcra Dairesi Sorgulama Hizmeti de Bilgi İşlem Dairesi (UYAP) Hizmetleri başlığının altında hizmet vermeye başlamış olup, buradan İcra Dosyası Sorgulama işlemlerini de buradan yapmanız mümkün. böylece sıra beklemeden Adalet Bakanlığı Dava Dosyalarınızı kolaylıkla kontrol edebileceksiniz.

Tuzla Avukatlık hizmetleri için tıklayın

Diğer Yazlarımız