İcra davası ne kadar sürer, icra davası ne zaman sonuçlanır?

icra davası ne kadar sürer, icra davası ne zaman sonuçlanır?

İcra Davası

Belirli bir sözleşmeye, senede veya yazılı mahkemelerce geçerli olan resmi evrağa dayalı borçların zamanında tahsil edilmemesi veya tahsilatlarında sorun yaşanması durumunda icra takibi yoluna başvurulmaktadır. İcra takibi, hem borçlunun hem alacaklının lehine uzlaşmalarla sonuçlanabildiği gibi süre bakımında ithilaflı olması durumunda daha uzun sürebilir. 

İcra Davası İçin Nereye Başvurulur? 

İcra mahkemesi için başvurulması gereken yetkili merciiler icra daireleridir. Ancak bunun içinde bir yetki sınırlaması bulunmaktadır. Borcun konu olduğu bölgede veya yetkili avukatların görev sahası içerisindeki icra dairelerine başvurulması gerekmektedir. Bunun haricinde eeğer karara itiraz edilmezse icra daireleri yetkisi devam eder ancak itiraz durumunda yetkili veya itiraz konu mahkeme dosyayı devralır. 

İcra Davası Nasıl Açılır?

İcra davalarında avukatlar aracılığı ile dava açılabildiği gibi başvurularda yapılabilir. İcra açmak için borca konu olan resmi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Noter aracılığı ile çekilen ihbarname ile resmi süreç başlamış olur. Bu ihtarnameye cevap gelmemesinin ardından icra dairelerine açılan dosya talepleri ile takip başlamış olur. Kişiler dosyalarını ister avukat kanalıyla ister icra dairelerin rahatlıkla takip edebilirler. Bunun yanı sıra e devlet üzerinden de icra takibi dosyalarına bakılabilir. 

İcra Davası Ne Kadar Sürer? 

Özellikle alacaklıların en merak ettiği konuların başında icra davası ne kadar sürer konusu gelmektedir. İcra davalarının süreleri aslında alacaklı borç ilişkisine göre değişim gösterebilmektedir. Bu şu anlama gelir, icra takibi yapılan dosyada tarafların anlaşması ne kadar kısa sürede olursa dosya o kadar kısa sürede kapanmaktadır. Ancak borç takibi konusunda tarafların anlaşamaması süreci uzatabilir.

İcra Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

İcra davalarının açılması ve borçluya tebliğ edilmesi 10 günlük bir sürede gerçekleşir. 10 gün içerisinde dosya açılmış olur. İcra davasının sonuçlanması da yine alacaklı borç ilişkisine dayanmaktadır. İcra davasının sonuçlanmasında tarafların anlaşması ve arada kurulan diyalog önemlidir. Mahkeme taraflar arasında bir ara bulucu rolü üstlenmediği için bu durumda avukatların taksitlendirme, faiz indirimi gibi uygulamalara gitmesi ile kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak icra takibi çıkarılması kişinin mal varlığı, ev adresi maaş bilgilerinin toplanması süreci uzatabilir. 

Diğer Yazlarımız