Araç Değer Kaybı Nedir?  Nasıl Hesaplanır, kimler alabilir?

Araç Değer Kaybı Nedir?  Nasıl Hesaplanır, Kimler Alabilir?

Araç Değer Kaybı Nedir? 

Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere her gün sayısız kaza meydana gelmektedir. Yaşanan bu kazalar sonucunda oluşan maddi hasarlar, yenilenip onarılsa dahi TRAMER adını verdiğimiz sisteme işlenerek kazaya uğrayan aracın kazadan sonra hasar görmüş araç olarak geçmesine sebep olmaktadır. İşte tam da bu noktada değer kaybı kelimesi hayatımıza giriyor ve aracımızın orijinal halinden değer kaybetmesi anlamını yüklüyor. 

Araç değer kaybı, gerçekleşen bir kaza sonrasında hasar gören aracın durumunu nitelendiren bir tanımlamadır. Bu tanım nedeni ile hasar gören araç onarım gerçekleştikten sonra eski haline dönmüş olsa bile, ikinci el piyasasında bir değer düşüşüne neden olmaktadır. Kazaya karışan ve hasar gören araç, kusursuz bir onarım ile kazadan önceki haline dönmüş olsa dahi satış fiyatı kaza öncesi belirlenen satış fiyatından mutlaka daha düşük olacaktır. Tam olarak bu düşüş araç değer kaybı ifadesini oluşturmaktadır. 

 

Araç Değer Kaybını Kimler Alabilir ?

Değer kaybı tazminatını kazaya karışmış olan araçların kusursuzluğu nispetinde ödeme alınır. Yani kazada %100 kusur karşı tarafta ise tarafınıza uğramış olduğunuz değer kaybının tamamı ödenecektir. Ancak %50 - %50 kusur verilmiş olması durumunda tarafınıza kusursuzluğunuz oranında yani hesaplanacak tazminatın %50’si tarafınıza ödenecektir.

 

Araç Değer Kaybını Kim Öder? 

Araç değer kaybını kusurlu aracın işleteni ya da kusurlu aracın sigortası ödemektedir. Ancak aracın sigortası limitler dahilinde ödeme yapmakta olup, aracın onarımı ve değer kaybı için Trafik Sigortalarının poliçe limiti 45.000-TL’dir. 

 

Değer Kaybı Nasıl Alınır ?

Değer kaybı tazminatının alınabilmesi için bir dilekçe ile kusurlu tarafın sigortasına başvuru yapılması gerekmekte olup, başvurunun akabinde sigorta 15 gün içerisinde tarafınıza ödeme yapmakla yükümlüdür. Ancak ödeme yapmaması veyahut kusur durumunda itilaf yaşanması durumunda sigorta şirketi ödeme yapmamaktadır. Sigorta şirketinin ödeme yapmaması durumunda dava yoluna gidilmesi gerekebilmektedir. Bu sebeple uğramış olduğunuz değer kaybının tazmini için tecrübeli bir avukat vasıtasıyla işlemlerin yürütülmesi sizin yararınıza olacaktır.

 

Diğer Yazlarımız